• 3D tlačiareň

• Naša škola od začiatku druhého polroka patrí k málu z tých, ktoré disponujú vlastnou 3D tlačiarňou. 3D tlač sa v súčasnej dobe veľmi rozširuje a preniká do rôznych odvetví technológií. A hoci niekto vníma 3D tlač ako zbytočnú novú a krátkodobú technológiu, nemusí to byť úplne tak. Je pravdou, že rozšírenie a používanie 3D tlače, výrobkov a ich používanie je dnes na nízkej úrovni, resp. nám málo známej, v budúcnosti svoje uplatnenie určite nájde.

O čo ide?

3D tlačiareň je zariadenie, ktoré pracuje v troch priestorových úrovniach, teda s osami x, y, z. Výsledkom je výrobok (objekt), ktorý je vyrobený z filamentu – tlačových strún, resp. náplní do 3D tlačiarne. Toto vlákno sa taví v zohriatej hlavici a je nanášané sa po postupných vrstvách, pričom vytvára model, ktorý je navrhnutý v 3D programe. Sú rôzne modely a typy 3D tlačiarní. Naša tlačiareň je aj uzatvorená čím je zvýšená bezpečnosť pri práci s ňou a tiež tichá, teda jej chod je možný aj počas vyučovania v učebni.

S modelovaním objektov do 3D tlačiarne v grafickom programe sa u nás stretávajú žiaci druhého stupňa na predmetoch Technika a Informatika. Žiaci sa tu učia lepšiemu vnímaniu trojrozmerného prostredia, modelovania rôznorodých objektov zo základných tvarov (kocka, valec, kužeľ,...) a kreslením úplne nových tvarov. Pri práci v programe si žiaci preverujú aj znalosti z anglického jazyka a tiež estetické vnímanie, či matematiku pri správnom prepočítavaní a postupnosti modelovania objektu. Model je na záver možné prehodiť do požadovaného materiálu a dosimulovať tak jeho povrch, odraz, drsnosť,... Výstupom je samotné prevedie modelov do 3D tlače. Žiaci sa tak naučia základné používanie príslušného softvéru a potom môžu aj svoje výrobky posunúť na tlač.

3D modelovanie tak umocňuje u žiakov lepšie kreatívne myslenie a predstavivosť. Počas prvých hodín modelujeme, pričom vymodelovaný objekt môže putovať do našej 3D tlačiarne a na základe toho všetkého, potom žiaci vedia ľahšie vytvoriť jeho technický výkres a vyrobiť ho z príslušného materiálu napr. aj v dielni.

• Naše práce